Marias Marknad
Marias Marknad är en loppis och hantverksmarknad som äger rum på Maria torg. Utställarna är både privatpersoner och mindre företag med fokus på hantverk.
Den 20 september hittar du bland annat egentillverkade smycken, keramik, leksaker och secondhand- kläder och accessoarer på marknaden.
Maria torg kantas av mysiga restauranger med goda smaker. Varför inte unna dig en smarrig helglunch med något gott i glaset efter en liten tur på marknaden? På Maria torg hittar du bland annat italienska rätter, goda burgare, danska smörrebröd, spanska smaker och smarrig meze.
När? 20 September
Var? Maria torg
Tid? 11.00-15.00
Mer information hittar du här: https://hbgcity.se/marias-marknad/
Samma tid och dag hittar ni Brukets Marknad på Bruksgatan. Från april till november kommer Bruket arrangera Brukets marknad en dag per månad. Det blir en festlig blandning av bondemarknad och lokalt hantverk på norra delen av Bruksgatan. Mer information hittar du här: https://www.bruketkaffebar.se/marknad